Problémy s penězi řešil nebo řeší snad každý a to minimálně jednou. Vydělat peníze není tak jednoduché jako je utrácet. Hospodařit s nimi může být pro některé lidi těžké, protože výdaje převyšují zisky. A když peníze máte, neohlížíte se na budoucnost, ale utrácíte je. Jak se v takové situaci zachovat a co dělat, aby příjmy byly vyšší? Zkuste se ze všeho nejdřív zaměřit na své finance a to, jak s nimi nakládáte.

Finance pod kontrolou

Vyzkoušet si jeden měsíc zapisovat, co vše utratíte a hlavně za co může být dobrou školou ve finanční gramotnosti. Uvidíte tak černé na bílém, kolik a za co utrácíte a můžete si sami říct, co je potřeba a co už ne. Takovou čistkou můžete ušetřit klidně i několik stovek, ne-li tisíc.

Sepište si důležité splátky

Máte toho hodně k platbám? Nájem, energie, plyn, voda, telefony, půjčky, pojištění a to vždy v jiný termín? Připravte si pohodlné upomínky, které vám vždy připomenou, že je čas platit. Případně si nastavte trvalé platby, které tak budou vše řešit za vás.

Stanovte si své cíle

Je vašim cílem nové auto? Chcete si vytvořit finanční rezervu v určité výši? Potřebujete nový počítač? Nebo si chcete našetřit na exotickou dovolenou? Mít před sebou určitý a jasný cíl vám pomůže soustředit se a tím pádem také své finance budete směřovat na ně.

Řekněte si o zvednutí platu

Stagnujete na místě a váš plat se roky nezměnil? Děláte toho pro firmu víc, než ostatní? Řekněte si o zvýšení platu. Aby vše proběhlo správně, musíte se připravit. Napište si, co vše pro firmu děláte, co všechno děláte navíc. Takovou debatu je potřeba vést co nejvíc citlivě, vyjmenujte, jakým přínosem jste, co uděláte navíc, když se vám zvýší plat. Nevyhrožujte, nebuďte vulgární ani nijak hádaví.