Hodnota peněz je důležitá, protože s nimi nakládáme dnes a denně. Přijímáme je, vydáváme, šetříme, investujeme. Dnes už se finanční gramotnost stává součástí běžných školních osnov, ale ne všichni se o své peníze dobře starají. Finančně vzdělaný člověk by měl umět číst ve smlouvách, ví dobře, jak šestřit, ví, jakou smlouvu a kdy podepsat, co je výhodné a co nevýhodné. Vyznat se v těchto věcech je pro budoucí plány s vašimi penězi důležité. Jak tedy být finančně gramotní?

Zvládněte rozpočet

Kontrola rozpočtu, příprava výdajů a příjmů, celkový přehled o vašich financích a také o tom, jak zlepšit celkově svůj rozpočet. Umění pracovat s penězi a mít je pod kontrolou je jedním ze základních stavebních kamenů, které patří do finanční gramotnosti. Můžete si ho připravit na papír, do tabulek nebo využít jednu z aplikací, které vám pomohou vše hlídat.

Co jsou to úrokové sazby?

Další věc, která je velmi důležitá je vědět základy o financích a především o půjčkách. Někdy se prostě stane, že si musíte půjčit finance od banky. Je nutné si spočítat, jaké bude mít úrokové sazby, RPSN nebo také to, kolik přeplatíte, zaplatíte za případné brzké splacení a podobně. Pomůže vám to vyhnout se nevýhodným půjčkám, zádrhelům ve smlouvách a podobně.

Jak je důležité spoření?

Pro zdravé finance je důležité mít nejen přehled, ale také vědět, jak šetřit a převést teorii do praxe. Mít našetřeno je fajn. Neřešit, když přijde doplatek nebo vám vypoví službu pračka, prostě sáhnout a pořídit nové kousky. Je důležité mít finanční rezervu, která by měla být ve formě minimálně tří měsíčních platů, ideálně šesti až osmi. Následně, pokud na něco šetříte – nové auto, televize, dovolená a podobně, spořit. Vyhnout byste se neměli například pojištění rizik nebo také důchodové spoření.