Nový rok vybízí k novým začátkům. Obvykle si lidé dávají předsevzetí ve smyslu zhubnout, naučit se anglicky, přestat kouřit, víc se hýbat, najít si novou práci a podobně. Ovšem když si dáte předsevzetí žít zodpovědný finanční život, pak je to výzva. A ta vám může dopomoci k finanční nezávislosti. A můžete si díky tomu naspořit třeba na dovolenou nebo si vytvořit finanční rezervu, aniž byste nějak navýšili příjmy. Možná jen utrácíte za věci, které nepotřebujete.

Přehled je důležitý

Zbytečně neutrácet je věc, kterou si přeje mnoho lidí, no ne všichni to zvládnou dodržovat. Spočítejte si své měsíční příjmy a výdaje. Zaznamenávejte si, co jste si kde koupili a zjistíte, že třeba káva v kavárně vás měšíčně stojí i 2000,- nebo obědy v práci spolknou další 2000,- za měsíc. To jsou výdaje, které můžete redukovat nebo je úplně vypustit. S přehledem si připravte také jakýsi plán, kolik utratíte měsíčně a co už pošlete na spořící účet jako finanční rezervu.

Oddlužte se

Pokud to jen trochu jde, zamyslete se, jak co nejrychleji své dluhy splatit a díky tomu se tak vymanit z kolotoče splácení a úroků. Věnujte pozornost tomu, jak co nejrychleji splatit vše, co máte, můžete použít volný kapitál, který máte nebo třeba šetřete finance, abyste pak mohli půjčku předčasně splatit.

Šetřete

Zbavili jste se dluhů? Neznamená to, že budete bezhlavě utrácet. Raději zmíněné finance, které máte navíc, dejte na spoření. Obecně se doporučuje mít finanční rezervu v minimální hodnotě tří měsíčních příjmů, ideálně pak šesti až osmi. Je důležité si také určit, na co peníze šetříte. Chcete nové auto nebo renovaci domu? Pak vám to půjde lépe a získáte motivaci. Ušetřit můžete i tak, že si z levné látky ušijete sami závěsy, či nějaké oblečení, najděte si na Youtube návod, jak provést základní opravy v domácnosti sami atd.