Potřebujete své finance získat pod kontrolu a mít o nich přesný přehled? Je dobré si sestavit svůj rozpočet, ať už váš osobní, pokud žijete sami nebo rodinný, kde potřebujete mít pod kontrolou finance celé rodiny. Sestavit ho není velká věda, stačí vědět, jak na to. A v tom vám může pomoci pár základních bodů, které jsou pro sestavování důležité. Základ osobního a rodinného rozpočtu bude stejný, jen uvádíte jiné výdaje – výšku a možná i věci, za které utrácíte. Ať už rodina či jednotlivec, obě strany mohou utrácet zbytečně nebo dokonce víc, než vydělají. Jak na finanční rozpočet?

Sepište si všechny příjmy

Měsíční příjmy jsou důležitou známkou toho, že jste finančně aktivními jedinci. Rozpočet si rozdělte na dvě základní pole, ideálně tak sloupce, kam budete vše vepisovat. Ať už se rozhodnete mít vše v tabulce nebo na papíře, jednoduše si budete monitorovat celý jeden měsíc. Díky tomuto kroku zjistíte, kolik vlastně vyděláte. Sepište sem všechny příjmy – hlavní pracovní poměry, brigády, podnikání, příspěvky od státu, alimenty, finance z pronájmů a podobně. Zkrátka všechny peníze, které vám za měsíc přijdou.

Náš tip: Neutrácejte za jednorázové spotřební zboží, ale raději investujte do látkových plen, čisticích hadříků, či třeba menstruačního kalíšku, či menstruačních kalhotek. Uvidíte, že počáteční investice se vám velice rychle vrátí a ulevíte nejen vaší peněžence, ale i přírodě.

Sepište si všechny své výdaje

Tohle bude větší kolonka, ale je důležité sepsat opravdu všechny výdaje. Začněte například hypotékou, splátkami úvěrů, nájemného, vodného a stočného, energií, poplatky za telefon, dopravu (MHD i benzín) a podobně. Postupně připisujte částky, které utrácíte v obchodech. Patří zde například nákup potravin, oblečení, kosmetiky, drogerie léků, masáže, sportovní aktivity, výlety, sedánky s kamarádkami, obědy v práci a podobně. Na konci měsíce to sečtěte a zjistíte, kolik utratíte v poměru toho, co vyděláte. Zajímavé bude i to, jak se zpětně ohlédnete za tím, za co všechno utrácíte a co si kupujete.