Peníze jsou velké téma pro mnoho lidí a není divu, že je neustále řeší. Zvláště v dnešní době, kdy je inflace, vše se mění a finance se zvyšují. Velká část lidé bohužel přistupuje k penězům špatně a mnohdy jim to brání začít řešit spoření, úspory a peníze, které máte navíc po zaplacení všeho. Finanční plánování je důležitá součást vaší finanční gramotnosti. Proto je dobré se vyvarovat těmto problémům a zaměřit se na to, jak se vyvarovat finačních chyb. Známe ty časté a ruku na srdce, děláte je i vy?

Snižujete výdaje

Díváte se na svůj finanční rozpočet, který není nijak valný a přemýšlíte nad tím, jak ušetřit? Krátkodobě se dají vaše výdaje snížit, uberete tu i onde. Jenže žít takhle celý zbytek života? To se nelíbí nikomu. Nesnižujte nastálo své výdaje, ale naopak se snažte příjmy navýšit. Řekněte si o povýšení, větší mzdu nebo se poohlédněte po nové práci, která vám nabídne růst a vyšší finance. Čas na změnu je důležitý a než se ohlížet na to, kolik ušetříte, když budete vařit doma, raději se ohlédněte, kolik peněz vyděláváte.

Zadlužujete se

A to mnohdy zbytečně a nesmyslně. Půjčit si na vlastní bydlení nebo na renovaci domu, pak je to jistě dobrý nápad, když vše promyslíte a propočítáte. Ovšem půjčit si například na dovolenou, novou televizi či lepší telefon je už na pováženou. Mnohdy se tak zadlužíte zbytečně a vaše finance pak utrpí, když budete splácet půjčku za to, že si na 14 dní užijete u moře.

Zvyšování výdajů

Zvýšili vám plat? Změnili jste práci a máte pak vyšší příjmy? To je dobře a určitě si to zaslouží oslavu. Ovšem všeho s mírou. Zamyslete se. Vyšší příjmy by neměly být důvodem k tomu začít rozhazovat a zvyšovat své výdaje. Stále držte svůj rozpočet na uzdě, protože právě díky tomu si zajistíte dobrou finanční rezervu, našetříte si na auto nebo cokoliv potřebujete. A naučí vás to zodpovědnosti k financím.