Potřebujete své finance získat pod kontrolu a mít o nich přesný přehled? Je dobré si sestavit svůj rozpočet, ať už váš osobní, pokud žijete sami nebo rodinný, kde potřebujete mít pod kontrolou finance celé rodiny. Sestavit ho není velká věda, stačí vědět, jak na to. A v tom vám může pomoci pár základních bodů, které jsou pro sestavování důležité. Základ osobního a rodinného rozpočtu bude stejný, jen uvádíte jiné výdaje – výšku a možná i věci, za které utrácíte. Ať už rodina či jednotlivec, obě strany mohou utrácet zbytečně nebo dokonce víc, než vydělají. Připravili jste si oba sloupečky – výdaje a příjmy? Pak vás čekají další kroky.

Vyhodnocení

Nyní přichází možná nejtěžší část. Musíte se podívat pravdě do očí a projít si, co všechno získáváte a co naopak vydáváte. Šťastnější variantou je, že váš měsíc končí ziskem a vy si tak můžete zbytek peněz poslat na spořící účet a šetřit. Pokud končíte s nulou, pak to není špatné, ale chce to zapracovat, aby vám něco zůstávalo. Pokud jste v mínusu, musíte se nad celým rozpočtem zamyslet a začít přehodnocovat jednotlivé položky.

Škrtejte, eliminujte a škrtejte

Když jste na nule nebo v mínusu, pak přichází neoblíbené škrtání. Zkuste se zaměřit na výdaje, které mohou být zbytečné. Například jde o to, že si denně koupíte kávu nebo oběd v restauraci. Za měsíc to udělá poměrně slušnou částku, která vám může pomoci ušetřit. Koukněte na rozpočet a vidíte, že nakupujete často? Zkuste to zredukovat. Pak jsou zde výdaje, které můžete zkusit propočítat – energie, plyn, nájem a podobně. Můžete zkusit najít levnější varianty energií, levnější paušál nebo třeba pojištění. Pokud je to neúnosné, zkuste se zaměřit na aktuální nájem. Neplatíte zbytečně moc?

Zamyslete se nad svou prací

Pokud je váš rozpočet i po několika škrtech a utažení opasku stále napjatý, možná není od věci přemýšlet nad prací. Především nad tím, zda si nezasloužíte větší finanční ohodnocení nebo rovnou novou práci, kde nebudete tak daleko dojíždět nebo vám dají základní plat vyšší. I to je možnost, jak pomoci své finanční situaci.