Půjčit si peníze vypadá velmi jednoduše, denně to dělá mnoho lidí. Potřebujete něco, na co finance nemáte. Tak si půjčíte. Ať už od přátel, rodiny nebo řádné instituce, která vám stanoví splátky a vy budete pravidelně splácet. Vrátit finance nemusí být až tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Musíte platit řádně, včas a vrátit vše tak, jak jste domluveni. U přátel či rodiny si můžete dovolit, samozřejmě po konzultaci, trochu pozměnit úmluvu, ale instituce tomu nejsou vždycky nakloněny. Ještě předtím, než si tedy půjčíte, promyslete si vše pečlivě.

Dlužník a jeho povinnost

Když si půjčíte určitý obnos peněz jste automaticky dlužníkem danému institutu. Povinností dlužníka je především včas, řádně a bez prodlení splácet, což je důležité nejen pro bezproblémové plynutí úvěru, ale především také pro vaši další historii. Ač to tak nyní nevypadá, když si budete chtít za pár měsíců nebo let znovu půjčit, vaše historie splácení se do toho může promítnout. Dále je nutné informovat instituce i různých změnách – adres, kontaktů, situace a mnoho dalšího.

Nemáte na splátku?

Někdy se to stane. Výdaje jsou vyšší než příjmy, situace se změní, přijdete o práci, ale dluhy a především splátky se nezastaví. Jakmile zjistíte, že taková situace nastává, hlavně nestrkejte hlavu do písku s tím, že to „nějak dopadne“. Právě vaše proaktivita a snaha řešit vzniknou situaci vám může hodně pomoci. Některé instituce mohou mít možnosti odkladu splátek, splátkové prázdniny, jednorázové pomoci a podobně. Je možno vyřešit také konsolidaci dluhů. Hlavní je začít situaci řešit včas.

Víte, komu dlužíte?

Někdy je situace taková, že prostě sáhnete po několika půjčkách a jejich splácení může trvat dlouhé roky. Navíc, stačí párkrát nezaplatit energie, nájem, mobilní služby a mnoho dalšího a problém může být na světě. Tak, jako zapomenete vy, ostatní nezapomínají a vynaloží mnoho úsilí, aby vás ke splacení přiměly, dokonce i soudní cestou.