Mít k dispozici nějaké finance na „horší časy“ se vyplácí mnoha lidem. Jenže ne všichni mají možnost si našetřit nebo dokonce připravit takovou rezervu, která by jim dovolovala jen tak, bez problémů brát. Mít však finanční rezervu a něco našetřeno na časy, kdy se tolik nedaří, je důležité. Nikdy totiž nevíte, co přijde a pak se vám právě našetřené peníze budou hodit. Jak na to? Máte pocit, že vám z vaší výplaty nezbývá navíc ani koruna? Mnohdy to nemusí být tak úplně pravda, můžete platit věci, které nepotřebujete nebo jen utrácíte až moc.

Sepište si své výdaje

Bez toho to bohužel nepůjde. Podívejte se pravdě do očí a sepište si všechno, co měsíčně platíte, kam jdou vaše finance a podobně. Dáváte si denně cestou do práce kávu v kavárně? Tak to bude minimálně 50 a více korun. A to jsou výdaje, které můžete eliminovat, případně je, v rámci šetření, úplně odstranit. Zapište si všechny své příjmy a výdaje a uvidíte, kolik vám měsíčně zůstane. Od toho se můžete odrazit. Navíc takovým měsíčním soupisem uvidíte, kolik peněz utrácíte třeba za oblečení nebo obědy v restauraci.

Ušetřit můžete i na oblečení, pokud v zaměstnání budete striktně používat pracovní, či zdravotní oblečení. Nezničíte si tak své oblíbené drahé kousky, které vám vydrží o to déle.

Vytvořte si rozpočet

Pomůže vám orientovat se v tom, kolik peněz vám zbývá na spoření a na tvorbu finanční rezervy. Polovina z výplaty by vám měla pokrýt nutné výdaje, kam patří všechny platby a finance na domácnost. Třicet procent pak na nákup věcí, které si dopřát chcete a zbytek jsou právě ty úspory. Nevychází vám to? Zkuste se podívat na své výdaje.

Projděte si výdaje

A je jedno, zda to bude výše zmíněná káva v kavárně, obědy v práci nebo třeba zastaralé smlouvy na pojištění či nevýhodný mobilní tarif. Ač to mohou být drobnosti, v konečném důsledku to může hodit pár stovek měsíčně a to už může být příjemný základ pro spoření, které budete odkládat třbea na spořící účet.