Půjčit si peníze vypadá velmi jednoduše, denně to dělá mnoho lidí. Potřebujete něco, na co finance nemáte. Tak si půjčíte. Ať už od přátel, rodiny nebo řádné instituce, která vám stanoví splátky a vy budete pravidelně splácet. Vrátit finance nemusí být až tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Musíte platit řádně, včas a vrátit vše tak, jak jste domluveni. U přátel či rodiny si můžete dovolit, samozřejmě po konzultaci, trochu pozměnit úmluvu, ale instituce tomu nejsou vždycky nakloněny. Ještě předtím, než si tedy půjčíte, promyslete si vše pečlivě.

Buďte proaktivní

Máte ve financích a tom, co kde platíte zmatek? Raději se ujistěte, že vše máte zaplaceno. Je možno nechat si vyjet registr dlužníků nebo kontaktovat firmy a instituce, které jste využívali. Nejčastěji to je česká správa sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovna, telekomunikační firmy, dopravní podniky, energie, plyn a podobně. Možná vás to bude stát trochu času, ale budete mít klid, případně problém začnete řešit včas.

Když nebudete splácet

Dostanete se do pořádné prekérní situace. Můžete přijít úplně o všechno a to nechce snad nikdo. Dotáhnout to tak daleko, že přijdete o věci, které dnes považujete za běžné a mít jen životní minimum, které vám sotva vystačí na žití. Když se dostanete do situace, že nemáte na pravidelné splácení, je nutné se zamyslet nad rozpočtem a především se zbavit majetku, který máte a ne vždy potřebujete. Vlastníte chalupu, auto nebo další věci? Jejich prodej může pomoci se splátkami.

Pozor na dluhovou spirálu

Smlouvu, kterou dostanete k podpisu si dobře přečtěte, podobně jako obchodní podmínky. Abyste pak nebyly v šoku ze sankcí, které mohou přijít. Někde mají smlouvu nastavenou tak, že staří jedno upozornění, které je třeba i zpoplatněné, a částka se zvýší a to klidně i o padesát procent. Kvůli tomu se tak dostanete do dluhové pasti ani nemrknete a kolotoč se roztočí nepříjemným tempem, ze kterého je únik mnohdy ve formě insolvence.