Čas od času se stane, že je váš účet vyčerpán a finanční rezerva, která tam byla, už bohužel není. Sejde se více věcí – nedoplatek, pokazí se lednice, musíte sáhnout do úspor. A pokud nejsou nijak velké, tak se rychle rozkutálejí. Je na čase začít si tvořit novou finanční rezervu. Pokud nevyděláváte více než utratíte, je to obvykle náročnější. Ovšem ne nereálné. Stačí se na to jen zaměřit a možná udělat pár ústupků. Jak na to?

Jak vysoká by měla být finanční rezerva?

Čím větší finanční rezerva tím líp. Samozřejmě záleží na vašich možnostech. Minimální finanční rezerva, která by měla být na vašem spořícím účtu by měla být alespoň tři měsíční platy. Za tu optimální se bere finanční rezerva v hodnotě šesti až osmi měsíčních platů. Nikdy nevíte, co se může stát a v těch nejhorších scénářích můžete zůstat bez příjmu. Právě finanční rezerva vám poskytne oporu a nebudete tak ve stresu při případném hledání práce.

Ukládejte pravidelně stejné částky

Ve svém přijmu si vytvořte částku, kterou budete měsíc co měsíc odkládat. Ať už je to 500 korun nebo 1000,-. Nastavte si na ni trvalý příkaz. Půjde to možná pomalu, ale je jednodušší si takto finance odkládat než pak řešit, kde vezmete na novou pračku.

Ihned vše zaplaťte a zbytek uložte

Snažíte se ukládat finance až na konci měsíce? Ne vždycky je to dobré rozhodnutí. Máte pravidelné platby, které platíte, finance na domácnost a podobně. Pro někoho může být jednodušší vše zaplatit, odložit si finance na provoz domácnosti a zbylé peníze odeslat na spořící účet. Tím pádem je budete mít kdykoliv po ruce, kdyby se objevily nečekané výdaje, ale zároveň vás to uchrání od impulsivních nákupů. Na konci měsíce vám tak zůstane klidně i pár tisíc.

Začněte hned

Ne za měsíc, za dva, ale dnes. Nečekejte, až budete vydělávat víc, budete mít lepší situaci, přestanete splácet půjčku. Na začátku to klidně může být i pár korun, dvě stovky měsíčně. Když se vám bude dařit lépe, začnete spořit více.