Říká se, že než si půjčíte, měli byste si vyzkoušet nanečisto, jaké to bude. Ideálně si spočítejte výši splátky a minimálně tři měsíce si ji odkládejte. Zjistíte, jak to vám a vašemu rozpočtu svědčí a naučíte se, alespoň minimálně, jak se vám povede v době, kdy si půjčku reálně vezmete. Potřeba půjčky může postihnout každého z nás, je ale důležité pořádně se nad půjčkou zamyslet a půjčovat si zodpovědně a hlavně opatrně. Také si pořádně rozmyslete, na co si půjčíte. Půjčit si třeba na rekonstrukci domácnosti, nový byt či auto je jedna věc. Ale půjčit si na dovolenou, větší televizi nebo na to, abyste si dopřáli bohaté Vánoce?

Než si půjčíte

Musíte vědět pár základů, bez kterých to nepůjde. Například to, kolik vás bude celkově půjčka stát. Znát výši RPSN, tedy roční procentní sazbu nákladů a nejen to, jaká bude výše úroků. Vyřešit musíte také záruky a podmínky. Jednou z nich je určitě neměnit během půjčky podmínky. Tím zabráníte tomu, že se budou nesmyslně navyšovat částky, úroky a podobně.

Je fajn znát také poplatky, které se s půjčkou pojí. Někdy je to platba za poskytnutí úvěru, ale také třeba poplatky za nesplácení nebo předčasné splacení či poplatky za změnu půjčky. Projděte si pořádně smlouvu, ceník i obchodní podmínky, aby v nich nebyly nějaké skryté formule a podobně.

Náš tip: Pokud budete vyrábět vánoční přání, inspirujte se na www.prani-pranicka.cz, určitě si zde vyberete a získáte inspiraci.

Varianty splácení

Nastavíte si nejvyšší možnou částku ke splácení? Co když vám přijmy vypadnou? Co pak budete dělat? Projděte si dobré i špatné varianty, ke splácení si odkládejte bokem také finanční rezervu, která vám může pomoci v době, kdy to budete potřebovat.

Pojištění proti výpadku příjmů je také nutnost, protože se může stát, že onemocníte na delší dobu, ztratíte práci nebo se rapidně promění vaše měsíční příjmy. A na to musíte být připraveni.