S radami, jak být bohatý a mít peníze, se dnes roztrhl pytel. Knihy, e-knihy, podcasty, články, motivační řečníci a spoustu dalšího. Finanční gramotnost je jedna věc, tu by měl ovládat dnes opravdu každý, protože jedině tak bude mít své peníze pod kontrolou. Odborníci přicházejí s radami, více či méně prospěšnými. Neznamená to, že se máte vším do puntíku řídit, protože případný neúspěch vás může stát nemalé peníze. Každý případ je jiný a mít se na pozoru je důležité. Vyzkoušejte některé z rad a doporučení, které vám mohou rozšířit obzory a pomoci s finanční gramotností.

Přehled o příjmech a výdajích

Za každým úspěšným člověkem, firmou, podnikání nebo investování stojí přesný přehled o všem. Především pak o financích a to těch, které vydáváte i těch, které získáváte. Zní to naprosto jasně? Ne všichni se tím řídí. Pro správnou péči o finance je mít přehled. Vytvořte si kontingenční tabulku, jednoduchý seznam na papír nebo tabulku. Do ní si zapisujte vše, co utratíte. Peníze za oblečení, jídlo, drogerii, večeře, kafíčka, cestovné, dárky, nájemné, půjčky a podobně. Také si zapište, kolik vyděláváte. Na konci přichází otázka, stačí vám finance? Je možné na něčem ušetřit?

Zlaté pravidlo 10-20-30-40

Finance, respektive výplatu, která vám přijde, můžete rozdělit na celkem 4 díly. Je to jednoduché a když si výplatu takto rozdělíte, získáte mnohem lepší přehled a také něco ušetříte. Jak na to?

10% z výplaty odložte v rámci finanční rezervy, která se hodí když se rozbije pračka, lednice nebo přijde doplatek.

20% z výplaty dávejte na spoření. Ať už chcete vlastní byt, dům, novou chatu nebo potřebujete mít finance pro děti, na stáří.

30% z výplaty dávejte na dluhy a bydlení. Zaplaťte s nimi hypotéku, nájemné, vodné, topení, plyn, elektřinu a podobně.

40% z výplaty by mělo pokrýt váš životní standard, kam patří všechno ostatní – zábava, dovolená, zážitky, jídlo, oblečení a podobně.